La bërxollë derri para xhamisë, 15 vite burg për amerikanin

Një shtetas amerikan hyri me forcë dhe dhunoi një xhami në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Michael Wolfe u shpall fajtor për ngjarjen e ndodhur në janar të vitit 2016, ku kamerat e sigurisë e filmuan duke thyer xhamat dhe dritaret e xhamisë. Para se të largohej, Wolfe la në derën kryesore të xhamisë një bërxollë derri.

37-vjeçari u akuzua edhe për akuzën e tentativës së vrasjes, që u hodh poshtë nga gjykata pasi në pamjet e kamerave të sigurisë ai shfaqej vetëm duke vandalizuar xhaminë dhe nuk sulmoi asnjë besimtar.